نرگس محمدی لوح «شهروندی افتخاری شهر لیون» را دریافت کرد

By | ۱۴۰۱-۰۹-۲۱

شهرداری لیون روز یکشنبه ۲۰ آذر لوح شهروندی افتخاری را طی مراسمی به نرگس محمدی به پاس فعالیت‌هایش در جهت گسترش و توسعه حقوق بشر و مخالفت با حکم اعدام اهدا کرد.

کیانا و علی رحمانی، فرزندان نرگس محمدی

در این مراسم، کیانا و علی رحمانی به نمایندگی از مادرشان، نرگس محمدی، این لوح را تحویل گرفتند و پیام او از زندان اوین را برای حاضران خواندند.

خانم محمدی در پیام خود از توجه جامعه مدنی و شهرداری شهر لیون در فرانسه به مسئله ایران و «خیزش انقلابی زن، زندگی، آزادی» و نیز فعالیت‌های خود زمینه گسترش دموکراسی و حقوق بشر در ایران تشکر کرد.

این فعال سرشناس حقوق بشر هفته گذشته با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، خواهان تحقیق ویژه درباره «تعرض به زنان زندانی» در ایران شده بود.

او چند روز پیشتر نیز در نامه‌ای خطاب به پارلمان اروپا، اعتراضات جاری را «اعلام گذار مردم ایران از جمهوری اسلامی» خوانده و خواهان حمایت جهانیان از مردم ایران شده بود.

نرگس محمدی که هم‌اکنون در زندان اوین به سر می‌برد، در همه سال‌های گذشته از داخل زندان نیز به فعالیت‌های مدنی و مسالمت‌آمیز خود ادامه داده است.

مخالفت با اعدام، حمایت از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراض‌های سراسری، دفاع از زندانیان سیاسی، انتقاد از حبس در سلول انفرادی، شرح شکنجه‌های جسمی و روحی زندانیان، و اطلاع‌رسانی درباره وضعیت زندان‌ها از جمله فعالیت‌های نرگس محمدی در سال‌های اخیر بوده که در دادگاه مبنای صدور حکم زندان و شلاق برای او قرار گرفته است.

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Narges Mohammadi (@narges_mohamadi_51)


صدای آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *