محمد حاجی رسول‌پور، زندانی سیاسی در اثر شکنجه جان باخت

By | ۱۴۰۱-۰۹-۲۸

از بوکان گزارش شده که جمعیت زیادی در مراسم خاکسپاری محمد حاجی رسول‌پور،‌ زندانی سیاسی کرد که در بیمارستان درگذشت،‌ حضور داشتند. او به دلیل شکنجه در بیمارستان بستری بود اما صبح امروز در بیمارستان درگذشت.

مراسم خاکسپاری او امروز، دوشنبه ۲۸‌‌ آذر در روستای آلی کند بوکان برگزار شد و شرکت‌کنندگان،‌ به زبان کردی شعار می‌دادند «شهید نمی‌میرد».

او بامداد دوشنبه ۲۸ آذر ماه پس از یک هفته بستری در بخش آی سییو بیمارستان قلیپور بوکان درگذشت.

محمد حاجی رسول‌پور،‌ ۵۷ ساله روز ۲۲ آذرماه به دلیل وخامت حالش با قرار وثیقه آزاد شد و از همان روز در بیمارستان «قلی‌پو» بوکان بستری بود.

این زندانی سیاسی سه‌شنبه ۲۲ آذر به دلیل وخامت حالش با تودیع قرار وثیقه ۵٠٠ میلیون تومانی از زندان بوکان آزاد و به بیمارستان منتقل شد. گزارش شده بود که آقای حاجی‌رسول‌پور به دلیل وخامت حالش قدرت تکلم نداشته و بیهوش بوده است.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که این زندانی که در زندان شکنجه شده است.

هه‌نگاو می‌گوید که «با احتساب این مورد، از روز شنبه ٢۶ شهریور تاکنون، ۱۰ شهروند کُرد توسط نیروهای حکومتی در حین بازداشت، تحت شکنجه کشته شده‌اند.»

طی اعتراضات سه ماه اخیر آقای حاجی رسول‌پور دوبار بازداشت شده بود.

این زندانی سیاسی سابق یک بار روز شنبه ۹مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز دوشنبه ۲۵ مهرماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود،‌ اما مجددا در تاریخ ۲ آذر بازداشت شد.

سال گذشته محمد حاجی رسول‌پور،‌ شهروند اهل شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام به نفع یکی از احزاب کرد» به ۵ ماه زندان محکوم شده بود و ۲۴ فروردین امسال با گذراندن دوران محکومیت خود از زندان آزاد شده بود.

«وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی» برای آزادی موقت زندانی که در حالت کما روی ویلچر بود

آخرین بار محمد حاجی رسول‌پور، روز چهارشنبه ۲ آذر در مقابل مغازه‌اش در شهر بوکان بازداشت شد و به زندان بوکان منتقل شد.

به گزارش هه‌نگاو به نقل از یکی از نزدیکان این خانواده: «۲۰ روز بعد یعنی سه‌شنبه ۲۲ آذر ماه از زندان بوکان با خانواده محمد حاجی رسولپور تماس گرفتند و گفتند که برای آزادی موقت او با سند ۵۰۰ میلیون تومانی به زندان مراجعه کنند. اما بعد از مراجعه خانواده به زندان،‌ محمد را در حالیکه به کما رفته بود بر روی یک ویلچر به آنها تحویل دادند.»

خانواده محمد حاجی رسولپور، او را در حالیکه قادر به تکلم نبود و در اثر شکنجه به کما رفته بود تحویل گرفتند و به بیمارستان بوکان منتقل کردند.

پیشتر شبکه حقوق بشر کردستان که اخبار مناطق کردنشین ایران را پوشش میدهد فهرستی از نام ۱۰۰ تن از معترضان بازداشت شده در شهرهای کردنشین ایران را منتشر کرده بود و نسبت به شکنجه آنها هشدار داده بود. نام محمد حاجی رسول‌پور در میان آنها قرار داشت.

همزمان با انتشار خبر مرگ این زندانی سیاسی در بوکان، علی شریف‌زاده اردکانی، وکیل سید محمد حسینی،‌ یکی از معترضان محکوم به اعدام گفت که موفق به دیدار با او در زندان شده و روایت این زندانی «همه اشک بود. از شکنجه ، ضرب وشتم با چشم و دست و پای بسته تا لگد به سر و بیهوشی ، از میله آهنی به کف پا و شوکر در قسمت‌های مختلف بدن، مردی که اقرارهایش تحت شکنجه بوده و هیچ وجاهت قانونی ندارد.»
بی بی سی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *