تحصن دانشجویان هنرهای زیبا در اعتراض به احکام کمیته انضباطی

By | ۱۴۰۱-۱۱-۰۵

جمعی از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران روز سه‌شنبه ۴ بهمن در همبستگی با اعتصاب دانشجویان دانشگاه هنر اقدام به تجمع کردند.

کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور تصاویری از این تجمع را که در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار شد، منتشر کرده است که دانشجویان با در دست داشتن پلاکاردهایی به احکام کمیته انضباطی علیه دانشجویان دانشگاه هنر اعتراض کرده‌اند.

«هنرهای زیبا همدوش دانشگاه هنر»، «نه به احکام ظالمانه کمیته انضباطی»، «در مقابل ظلم» و «اعتراض حق ماست» از جمله مضامین این پلاکاردها بودند.

شماری از دانشجویان دانشگاه هنر تهران در آخرین روزهای دی ماه با انتشار بیانیه‌ای پرده از فشارهای امنیتی علیه خود برداشتند.

بیانیه یادشده از تعلیق چندین دانشجوی مجسمه‌سازی و توبیخ مدیرگروه این رشته و ممنوع کردن تدریس در آینده برای هفت استاد مدعو خبر می‌داد و می‌گفت که مسئولان دانشگاه اما به این موارد اکتفا نکرده‌اند و «دستور حذف‌ترم دسته‌جمعی» داده‌اند.

این بیانیه فهرستی از فشارهای مسئولان دانشگاه به دانشجویان و به‌ویژه دانشجویان مجسمه‌سازی را نام می‌برد از جمله ممنوع‌الورود کردن دانشجوها و احضار به حراستِ کل، آوردن لباس شخصی‌ها با نام نیروهای جدید حراست دانشگاه، دعوت از گارد نیروی انتظامی به جلوی دانشکده‌ها برای متفرق کردن تجمع‌های دانشجویان، تشکیل جلسات غیابی کمیته انضباطی و حکم‌های فله‌ای توبیخ و تعلیق برای ده‌ها دانشجو.

دانشگاه هنر تهران طی ماه‌های اخیر به یکی از کانون‌های اعتراضات دانشجویان کشور تبدیل شده بود و تصاویر متعددی حاکی از همراهی آنها با اعتراضات مردمی سراسر کشور و مقاومت علیه سرکوب منتشر شد.

این میان برخی اقدامات دانشجویان مجسمه‌سازی این دانشگاه از جمله ساخت سنگ قبرهای نمادین در محوطه دانشگاه به یاد معترضانی که به دست نیروهای امنیتی کشته شدند، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *