فساد گسترده مالی قرارگاه «امام حسن مجتبی» تحت عنوان محرومیت‌زدایی

By | ۱۴۰۱-۱۱-۲۹

اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد قرارگاه «امام حسن مجتبی» به دبیری جمال‌ا‌لدین آبرومند، دستیار قالیباف، در پروژه‌های بی‌سرانجامی که تحت عنوان محرومیت‌زدایی در نقاط مختلف تعریف کرده، میلیون‌ها دلار بودجه عمومی را در اختیار خود می‌گیرد.

مجتبا پورمحسن، در گزارشی با استناد به این اطلاعات نوشت: قرارگاه «امام حسن مجتبی» از جمله در استان سیستان و بلوچستان به بهانه مقابله با بی‌آبی، بودجه عمومی کشور را به سپاه و ستاد اجرایی فرمان امام‌ می‌دهد.

اندکی پس از آن که علی خامنه‌ای در زمان شیوع کرونا، بر لزوم «رزمایش کمک مومنانه» تاکید کرد، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، از تشکیل قرارگاه «امام حسن مجتبی» برای «کمک مومنانه» به سه و نیم میلیون خانوار نیازمند خبر داد.

همکاران قرارگاه «امام حسن مجتبی» در این پروژه، بنیاد مستضعفان، «کمیته امداد امام»، «ستاد اجرایی فرمان امام»، «آستان قدس رضوی»، سپاه پاسداران، بسیج و دولت هستند و قرار بود به کسانی که درپی شیوع کرونا کار خود را از دست داده بودند کمک کنند.

طبق این گزارش، جمال‌ا‌لدین آبرومند با تعریف پروژه‌هایی در وزارت‌خانه‌های راه‌ و شهرسازی و نیرو، میلیون‌ها دلار از بودجه‌ عمومی را تحت عنوان محرومیت‌زدایی صرف پروژه‌هایی کرده که نتیجه‌ای نداشته‌اند و از آن جمله می‌توان به سهم این قرارگاه در وعده‌ دولت رئیسی برای ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال اشاره کرد.

این قرارگاه همچنین با دخالت در پروژه‌های عمرانی استانی، از محل پروژه‌های بی‌سرانجام، میلیون‌ها دلار را در اختیار سپاه قرار داده است.

در حالی که بیش از ۵۰ درصد جمعیت روستایی سیستان و بلوچستان شبکه آب ندارند و هزار و ۲۶۱ روستای آن با تانکر آبرسانی می‌شود، قرارگاه «امام حسن مجتبی» با همکاری مدیر سازمان آب‌ و فاضلاب استان از شروع پروژه‌های آبرسانی بسیاری همچون حفر چاهک و آبرسانی به ۱۷۵۰ روستای این استان خبر داده‌اند.

با این حال، بی‌سرانجام ماندن این پروژه‌ها به حدی رسیده که نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها، آمار آبرسانی به روستاهای این استان را غیرواقعی خواند. این در حالی است که قرارگاه «امام حسن مجتبی» و دیگر نهادهای تحت امر علی خامنه‌ای مسئول این پروژه هستند و کل بودجه آنها را جمال‌ا‌لدین آبرومند مدیریت می‌کند.

جمال‌ا‌لدین آبرومند، که در شهریور ۹۹ به سمت دستیار ویژه قالیباف در «امور خدمت رو پیشرفت» منصوب شد، پیش‌تر در سال ۱۴۰۰ در اقدامی غیر قانونی ارقام بودجه عمومی کشور را پس از تصویب مجلس، به نفع نهادهای تحت نظر خامنه‌ای تغییر داده بود.

ایران‌اینترنشنال ۱۶ بهمن فاش کرد که آبرومند مسئول اختصاص بودجه پنهان به نیروی قدس سپاه در تعامل مجلس و دولت بوده است. به گفته یک فرمانده ارشد سپاه، آبرومند در این فرایند حقوق حدود ماهیانه ۷۰۰ دلاری لشکر فاطمیون و زینبیون و حوثی‌های یمن را به ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار کاهش داده، اما فرماندهان نیروی قدس حقوق‌ این نیروها را به دولت ۵۰۰ تا هزار دلار اعلام می‌‌کنند.

اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد جمال‌الدین آبرومند علاوه بر تغییر غیرقانونی ارقام بودجه مصوب مجلس، در کنار قالیباف به نیروی قدس در پنهان کردن جزییات حقیقی مقصد پول‌های ارسالی برای نیروهای نیابتی و نیز مقدار حقوق این افراد، یاری می‌رساند.


نیروهای حزب‌الله با دریافت ماهانه ۱۳۰۰ دلار از جمهوری اسلامی، بالاترین حقوق را در میان نیروهای نیابتی سپاه دریافت می‌کنند. این در حالی است که حداکثر حقوق نیروهای ایرانی سپاه در سوریه ۲۵۰ دلار است و حوثی‌های یمن ماهی صد دلار می‌گیرند.

آبرومند در فرایند لاپوشانی حساب مالی نیروی قدس، مقداری از پول دریافتی از بودجه دولت را شخصا تصاحب می‌کند.

زمستان گذشته نیز پس از افشای فایلی صوتی از فرماندهان سپاه پاسداران مشخص شد آبرومند در مقام رییس پیشین بنیاد تعاون سپاه با همکاری قالیباف، در فسادی ۱۳ هزار میلیاردی در شهرداری تهران نقش کلیدی داشته است.

در این پرونده، هدلینگ یاس وابسته به بنیاد تعاون سپاه، با دستور مستقیم خامنه‌ای قرار بود با فساد، پول شهرداری را به دست نیروی قدس برساند.

آبرومند در کنار مسعود مهردادی، جانشین اقتصادی بنیاد تعاون سپاه، و محمود سیف، مدیر یکی از شرکت‌های این بنیاد، حلقه اجرایی فساد حسین طائب، رییس پیشین اطلاعات سپاه، و محمدباقر قالیباف بودند، اما پس از افشای این فساد، اگرچه مهردادی و سیف به زندان محکوم شدند، اما آبرومند همچنان در کنار قالیباف آزاد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *