رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش شد؛ از حراست تا وزارت!

By | ۱۴۰۲-۰۳-۱۰

– نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۶۷ رأی موافق، ۸۶ مخالف، ۱۴ ممتنع و ۲ رأی باطله به صحرایی رأی اعتماد دادند.
– غیبت ابراهیم رئیسی در جلسه رای اعتماد وزیر آموزش و پرورش یکی از نکات حاشیه‌ای این نشست بود.
– رضا مراد صحرایی سابقه ریاست حراست دانشگاه «علامه» را در کارنامه خود دارد و پیشتر انتصاب او به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی آموزگاران مواجه شده بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا به رضا مراد صحرایی برای حضور در وزارت آموزش و پرورش رأی اعتماد دادند. رضا مرادصحرایی سابقه ریاست دانشگاه فرهنگیان و همچنین ریاست حراست دانشگاه «علامه» را در کارنامه خود دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ به بررسی برنامه‌ها و صلاحیت رضا مراد صحرایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پرداختند.

در این نشست دو نماینده موافق با وزارت رضا مراد صحرایی و دو نماینده مخالف نظرات خود را مطرح کردند. سپس رضا مراد صحرایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به دفاع از برنامه‌های خود پرداخت و در نهایت رأی‌گیری درباره صلاحیت و برنامه‌های وی انجام شد.

علی بابائی کارنامی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از مخالفان رضامراد صحرایی به ابهامات و نگرانی‌ها در برنامه او اشاره کرد و گفت: «صحرایی باید در مورد وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان، مدارس غیردولتی، اجرای قانون رتبه‌بندی و نوسازی مدارس فرسوده پاسخ دهد.»

سیدعلی موسوی نماینده ملکان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: «برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش کلی بوده و در آن اشاره‌ای به رتبه‌بندی معلمان و مسائل اصلی آموزش و پرورش نشده است.»

عبدالحسین روح‌الامینی نماینده تهران و عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی از وزارت رضا مراد صحرایی استقبال کرده و گفته در جلسه امروز مجلس «فرصت کمی به آقای صحرایی برای ارائه برنامه‌ها داده شد و ایشان امکان دفاع از برنامه‌های خود را نداشتند اما در همین فرصت کم دریافتیم معدل ایشان نسبت به معدل وزرای معرفی شده پیش از ایشان در دولت بالاتر است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی مدعی شده که «او در همین مدت کوتاه سرپرستی نشان دادند که بسیاری از کارهای بر زمین مانده را انجام داده‌اند و نشان دادند پیگیری خوبی نسبت به حقوق معلمان دارند و با کسی در پی حقوق آنها تعارفی ندارند.»

عبدالحسین روح‌الامینی افزوده که «تقویت اقتصاد آموزش و پرورش و برچیده شدن مافیای کنکور و کوتاه شدن دست پولدارها از این وزارتخانه و تدوین نظام رفاهی برای معلمان و تبدیل به احسن کردن و مولدسازی املاک آموزش و پرورش به نفع معلمان و همچنین اصلاح شرایط صندوق ذخیره فرهنگیان و توجه به مطالبات جدی بدنه آموزش و پرورش از مطالبات مهم ما از وزیر پیشنهادی است.»

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۶۷ رأی موافق، ۸۶ مخالف، ۱۴ ممتنع و ۲ رأی باطله به صحرایی رأی اعتماد دادند. محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پایان شمارش آرا گفت: «صحرایی خودش بزرگترین چالش وزارت آموزش و پرورش را لزوم تغییر در مدیریت و حکمرانی در این وزارت‌خانه تشخیص داده است.» او تأکید کرد که «چالش‌های زیادی در این زمینه داریم».

غیبت ابراهیم رئیسی در جلسه رای اعتماد وزیر آموزش و پرورش یکی از نکات حاشیه‌ای این نشست بود. احمد نادری عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره غیبت ابراهیم رئیسی گفته که با توجه به «تصمیمات اتخاذ شده در دولت» و «تصمیم شخص رئیس‌جمهور» برای بررسی بیشتر «برنامه هفتم» حضور او در مجلس «منتفی» شد.

رضا مراد صحرایی در پی استعفای یوسف نوری وزیر سابق آموزش و پرورش با حفظ سمت به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش منصوب شد و در جلسه ۲ خرداد مجلس نامه معرفی وی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش از سوی ابراهیم رئیسی در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

یوسف نوری وزیر پیشین آموزش و پرورش پس از تعطیلات نوروزی و در حالی که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال تدوین طرح استیضاح او بودند، استعفا داد. این استعفا به سرعت از سوی ابراهیم رئیسی پذیرفته شد و ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ رضا مراد صحرایی بعنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش معرفی شد.

فرهاد بشیری عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ۲۵ اردیبهشت‌ماه علت استعفای یوسف نوری را «موضوع رتبه‌بندی معلمان» و «اشکالات اساسی» در حوزه «اجرا» و «تأمین مالی» برای آن، اعلام کرده بود.

رضا مراد صحرایی پس از بر عهده گرفتن این مسئولیت به معلمان اطمینان داد که به تمام اعتراضات درباره رتبه‌بندی رسیدگی می‌شود و حقی از کسی ضایع نخواهد شد. او سپس اعلام کرد که رتبه‌بندی معلمان تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری تمام خواهد شد و از خردادماه نیز به اعتراضات رسیدگی خواهد شد.

با این حال به‌ تازگی شماری از ۴۳۰۰ نیروی اداری وزارت آموزش و پرورش در نامه‌ای به رضا مراد صحرایی نسبت به عدم بهره‌مندی از رتبه‌بندی معلمان انتقاد کرده و گفتند اختلاف ایجاد شده میان آن‌ها با سایر همکاران باعث بی‌انگیزگی و تفاوت بسیار در حقوق شده است.

رضا مرادصحرایی سابقه ریاست دانشگاه فرهنگیان و همچنین ریاست حراست دانشگاه «علامه» را در کارنامه خود دارد و پیشتر انتصاب او به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی آموزگاران مواجه شده بود.

کانال تلگرامی «مجمع فرهنگیان» رضا مرادصحرایی را مسئول شناسایی و اخراج اساتید «ناهمسو با نظام» در دانشگاه علامه طباطبایی معرفی کرده بود.

رضا مراد صحرایی اما تلاش دارد خود را حامی حقوق آموزگاران نشان دهد. او پیش از این در مراسم گرامیداشت معلم گفته بود: «حقوق منِ استادِ تمام از برادرم که شغل آزاد دارد و سوادش زیر دیپلم است کمتر است.»

در نامه ابراهیم رئیسی به محمدباقر قالیباف برای معرفی رضا مراد صحرایی به عنوان وزیر پیشنهادی، سوابق آموزشی، علمی، پژوهشی، مدیریتی و برنامه‌های فوری و اولویت‌دار رضا مراد صحرایی برای وزارت آموزش و پرورش چنین اعلام شده بود:

_ آماده‌سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش
_ تحول اساسی و کار جذب تربیت و ارتقای سرمایه انسانی آموزش و پرورش
_ آرام‌سازی نظامات و سازوکارهای راهبردی و مدیریت آموزش و پرورش
_ ارتقای عدالت آموزشی و نصیب برابر آموزشی و کیفیت بخشی به برنامه‌های آموزشی و پرورشی
_ به‌کارگیری ظرفیت‌های درونی و بیرونی مدرسه (مشارکت)
_ آرام‌سازی و بهینه ‌سازی نظام تأمین، تخصیص و مصرف منابع مالی در سطوح مختلف نظام آموزش و پرورش
_ استانداردسازی و توسعه فضا، تجهیزات و فناوری‌های آموزشی و پرورشی و ارتقای توانمندی‌های تربیتی خانواده‌ها
کیهان چاپ لندن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *