حمایت ژاپن از امارات درباره جزایر سه گانه / اعتراض وزارت خارجه

By | ۱۴۰۲-۰۶-۱۷

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره موضع ژاپن در بیانیه قاهره: اشاره به جزای در بیانیه پایانی نشست مذکور فاقد هرگونه ارزش سیاسی و حقوقی است. 

دولت ژاپن هم از موضع امارت درباره جزایر سه گانه حمایت کرد و آن را اختلاف میان ایران و امارات دانست. دولت ژاپن همچنین خواستار حل این اختلاف از طریق گفتگوی مستقیم با ایران شد. دولت ژاپن از حاکمیت امارات بر جزایر سه گانه حمایت یا تایید نکرده است.

به گزارش عصرایران، این موضوع در بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه کشورهای عربی و ژاپن در قاهره منتشر شده است. این نشست روز سه شنبه گذشته در مقر اتحادیه عرب در قاهره مصر برگزار شد.

نشست مشترک وزیران خارجه کشورهای عربی و ژاپن

در بیانیه نشست مشترک وزیران خارجه کشورهای عربی و ژاپن آمده است: “وزیران از همه تلاش های مسالمت آمیز از جمله ابتکار و تلاش های دولت امارات عربی متحده برای دست یابی به راه حل مسالمت آمیز برای مسئله جزایر سه گانه تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دو جانبه همسو با مبانی حقوق بین المللی و منشور سازمان ملل متحد حمایت می کنند”.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در واکنش به این بیانیه مشترک، محتوای آن را درباره جزایر سه گانه رد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران است و اشاره به آنها در بیانیه پایانی نشست مذکور فاقد هرگونه ارزش سیاسی و حقوقی است.

ناصر کنعانی همچنین گفت: ایران پرداختن به جزایر سه گانه ایرانی در بیانیه مذکور را قاطعانه رد می کند. او همچنین آن را مغایر با قواعد حقوق بین‌الملل از جمله اصل عدم دخالت در امور داخلی و احترام به تمامیت ارضی کشورها دانست.

جزایر سه گانه

قبل از این چین و روسیه هم در بیانیه های مشترکی با کشورهای جنوب خلیج فارس، ضمن تایید موضع امارات درباره وجود اختلاف بر سر حاکمیت بر جزایر سه گانه خواستار حل این اختلاف میان ایران و امارات از طریق راه های مسالمت آمیز شده بودند. چین و روسیه هیج کدام حاکمیت امارات بر جزایر سه گانه را تایید نکرده اند.

وزارت خارجه ایران در آن زمان ضمن اعتراض به این موضوع ، سفرای چین و روسیه را احضا کرد.
دولت ایران جزایر سه گانه را بخش جدایی ناپذیر از خاک خود توصیف و وجود اختلاف بر سر حاکمیت بر جزایر سه گانه را رد می کند. تهران همچنین هر گونه اشاره به وجود اختلاف بر سر جزایر سه گانه را را زیرسوال بردن حاکمیت خود می داند.

در مقابل ،امارات، آنها را متعلق به خود و در اشغال ایران توصیف می کند و خواستار مذاکرات دوجانبه با ایران یا مراجعه به داوری بین المللی برای حل اختلاف است.
جزایر سه گانه در خلیج فارس و در نزدیکی تنگه هرمز، هم اکنون تحت اداره و حاکمیت ایران هستند. هم اکنون تنها جزیره ابوظبی مسکونی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *