شهاب نادعلی، زندانی سیاسی، بابت اتهام «قیام مسلحانه» به اعدام محکوم شد

By | ۱۴۰۲-۱۱-۲۱

شهاب نادعلی، زندانی سیاسی، از سوی دادگاه انقلاب تهران بابت اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده است.

«اتحادیه آزاد کارگران ایران» روز شنبه ۲۱ بهمن اعلام کرد که آقای نادعلی ۱۸ دی امسال از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری بابت اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده است.

سایت حقوق بشر هه‌نگاو نیز ضمن اعلام این خبر نوشته است که بر اساس دادنامه صادرشده، این زندانی سیاسی به «ارتباط با یکی از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران و همکاری مسلحانه با آن» متهم شده است.

این سایت به نقل از یک منبع آگاه نیز افزوده است که «رأی صادرشده از سوی دادگاه بدوی مورد اعتراض شهاب نادعلی و وکیل او قرار گرفته و درخواست فرجام‌خواهی نسبت به آن به دیوان عالی کشور ارائه شده است.»

به این درخواست تاکنون پاسخی داده نشده است.

رسانه‌های ایران تا به حال درباره پرونده این زندانی سیاسی اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند.

در قوانین جمهوری اسلامی اتهام «بَغی» به معنای «قیام مسلحانه علیه نظام» تعریف شده است و می‌تواند حکم اعدام را برای متهم در پی داشته باشد.

بنا بر اعلام منابع حقوق بشری شهاب نادعلی، کارگر و متولد ۱۳۶۲، ۱۷ خرداد امسال توسط مأموران اداره اطلاعات در همدان بازداشت و به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

هه‌نگاو گزارش داده است که او تاکنون دست‌کم دو نوبت، بار نخست در ماه شهریور و در اعتراض به بلاتکلیفی چندماهه خود و بار دیگر در اعتراض به انتساب اتهام «بغی» در یک ماه گذشته اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

در ماه‌های گذشته صدور و اجرای احکام اعدام علیه فعالان سیاسی زندانی در ایران افزایش یافته است. با وجود اعتراض‌های گسترده جهانی حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد نیز سحرگاه ۹ بهمن اجرا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *