تیم ملی فوتبال ایران در یک قدمی صعود به جام ۲۰۲۲ قطر در پی پیروزی بر سوریه

By | ۱۴۰۰-۰۸-۲۶

تیم ملی فوتبال ایران در ششمین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، سه‌شنبه ۱۵ مهر (۱۶ نوامبر) با نتیجه ۳ بر صفر ملی‌پوشان سوریه را شکست داد. آزمون، حاج‌صفی و قلی‌زاده گلزنان تیم ایران بودند.

تیم ملی فوتبال ایران پنج روز پس از پیروزی ۲ بر ۱ مقابل تیم ملی لبنان در مرحله پایانی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در گروه A، شامگاه سه‌شنبه ۲۵ آبان (۱۶ نوامبر) در شهر امان، پایتخت کشور اردن، در برابر تیم ملی فوتبال سوریه به میدان رفت.

تیم ملی فوتبال ایران با این ترکیب اولیه بازی را آغاز کرد:

امیر عابدزاده، صادق محرمی، شجاع خلیل‌زاده، حسین کنعانی‌زادگان، امید نورافکن، سعید عزت‌اللهی، احمد نوراللهی، احسان حاج‌صفی، وحید امیری، علی قلی‌زاده و سردار آزمون

این ترکیب با آرایش تیمی پیشین تیم ملی فوتبال ایران در بازی قبلی مقابل تیم ملی لبنان متفاوت بود. امیر عابدزاده، امید نورافکن و احسان حاج‌صفی جایگزین علیرضا بیرانوند، علیرضا جهانبخش و سامان قدوس شدند.

دقیقه‌های نخست بازی با فعالیت‌های تهاجمی تیم ملی ایران همراه بود، اما عدم دقت لازم در کیفیت پاس‌کاری ملی‌پوشان ایران و کمبود تمرکز در ضربات نهایی، مانع خطرسازی جدی از سوی تیم ملی فوتبال ایران بر روی دروازه حریف شد.

در دقیقه ۱۷ بازی احمد احمد نوراللهی در پی سانتر وحید امیری از چپ و دفع ناقص مدافع لبنان صاحب یک موقعیت طلایی شد، اما شلیک او از فاصله ۱۵ متری با بداقبالی از کنار دروازه به بیرون رفت.

در دقیقه ۳۳ گل نخست بازی برای “یوزپلنگ‌های پارس” رقم خورد. پاس دقیق، فوق‌العاده و بلند وحید امیری از داخل نیمه زمین تیم ایران، به پشت مدافعان سوریه به سردار آزمون رسید. سردار آزمون نیز با دقت و استفاده از این موقعیت گل اول بازی را به ثمر رساند.

سردار آزمونسردار آزمون

در دقیقه ۴۲ وحید امیری باز هم زمینه‌ساز یک گل دیگر برای تیم ملی فوتبال ایران شد. ارسال این بازیکن کلیدی تیم ایران از سمت چپ محوطه جریمه تیم حریف، به دست مدافع سوری برخورد کرد. داور چینی بازی نیز پس از بررسی این صحنه و با بازنگری توسط چک ویدیویی، تصمیم به پنالتی برای تیم ایران گرفت. کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران احسان حاج‌صفی نیز این پنالتی را به گل دوم برای تیم خود تبدیل کرد.

تیم ملی فوتبال ایران با این پیروزی ۱۶ امتیازی شد و صدرنشینی خود را در گروه A تثبیت کرد. فاصله امتیازی تیم ملی ایران با تیم سوم جدول، تیم ملی امارات متحده عربی، ۴ بازی قبل از پایان دیدار مقدماتی جام جهانی، به ۱۰ امتیاز افزایش یافت.

با توجه به این نکته که ۲ تیم نخست گروه به طور مستقیم به جام جهانی صعود خواهند کرد، تیم ملی فوتبال ایران در یک‌قدمی راه‌یابی به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قرار گرفته است.

در دقیقه ۶۳ موقعیت سومین گل ایران از دست رفت. شوت سردار آزمون در جلوی دروازه خالی از بالای دروازه به بیرون رفت.

در دقیقه ۸۹ سرانجام روی یک ضد حمله نتیجه پایانی بازی به ثبت رسید. علی قلی‌زاده در یک حرکت انفرادی با مهارت گل ۳ بر صفر تیم ملی فوتبال ایران را به ثمر رساند.

علی قلی‌زاده، گل سوم ایران مقابل سوریه را به ثمر رساندعلی قلی‌زاده، گل سوم ایران مقابل سوریه را به ثمر رساند

دیدارهای بعدی تیم ملی فوتبال ایران

برنامه دیدارهای مقدماتی تیم ملی فوتبال ایران برای راه‌یابی به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به این شکل است.

ایران – عراق (۷ بهمن ۱۴۰۰)
ایران – امارات (۱۲ بهمن ۱۴۰۰)
کره جنوبی – ایران (۴ فروردین ۱۴۰۱)
ایران – لبنان (۹ فروردین ۱۴۰۱)
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *