وزیر کار قبل از وزیر شدن: با یک میلیون تومان هم میشود کار ایجاد کرد / بعد از وزیر شدن: وزارت کار متولی اصلی اشتغال نیست 

By | ۱۴۰۰-۱۰-۰۷

حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از وجود ۲.۵ میلیون «بیکار مطلق» در ایران خبر داد و گفت که ۱۴ میلیون نفر هم «شغل شایسته» ندارند. او که پیش‌تر وعده داده بود سالانه یک میلیون شغل در وزارتخانه‌اش ایجاد خواهد کرد، این بار در مجلس شورای اسلامی گفت که «این وزارتخانه متولی اصلی اشتغال در کشور نیست.»

حجت‌الله عبدالملکی صبح سه‌شنبه، هفتم دی‌ماه، به مجلس رفت تا به سوال سیدسلمان ذاکر، نماینده ارومیه، پاسخ دهد. ذاکر از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواسته بود که در صحن علنی مجلس، درباره «بی‌عدالتی در توزیع اشتغال در استان‌های برخوردار و کم‌برخوردار» توضیح دهد.

حجت‌الله عبدالملکی در پاسخ به سوال این نماینده گفت: «وزارت رفاه مخاطب اصلی اشتغال در کشور نیست؛ بلکه وزارتخانه‌های دیگری مانند صمت، جهاد کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، محیط زیست و گردشگری هم مخاطب این موضوع‌اند.»

او همچنین مدعی شد که وزارت کار مسئولیت اشتغال‌زایی در جمهوری اسلامی ایران را بر عهده ندارد و مسئولیت آن ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های دیگر است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سخنان روز سه‌شنبه خود به سهم اشتغال‌زایی در بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ نیز اشاره کرد و گفت که بر اساس مصوبه شورای عالی اشتغال، ۳۲ هزار میلیارد تومان از بودجه ۱۴۰۱ برای حوزه اشتغال در نظر گرفته می‌شود. به گفته او ۱۶۰ هزار میلیارد تومان نیز با هماهنگی بانک مرکزی به‌عنوان تسهیلات اشتغال پرداخت خواهد شد که ۶۰ هزار میلیارد تومان آن قرض‌الحسنه و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان آن بنا بر نرخ مصوب شورای پول و اعتبار ارائه می‌شود. عبدالملکی در ادامه وعده داد که با در نظر گرفتن دو عدد ذکر شده، یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، پس از پاسخ عبدالملکی، ذاکر، نماینده ارومیه، گفت که مجلس برای باز کردن «گره کار» به وزارت کار فرصت می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *