اعلام آمادگی ۴۰۰ فعال هنری و فرهنگی برای تحصن مقابل سازمان سینمایی وزارت ارشاد

By | ۱۴۰۱-۰۹-۱۸

نزدیک به ۴۰۰ نفر از فعالان فرهنگی و هنری در نامه‌ای سرگشاده به هیئت مدیره خانه سینما و کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سینماگران خواستار ارائه توضیحاتی درباره دلیل ادامه بازداشت هنرمندان شدند و اعلام کردند که آماده عمل به وعده خانه سینما برای تحصن مقابل سازمان سینمایی وزارت ارشاد هستند.

در این نامه با اشاره به انتقال مژگان ایلانلو، فیلمساز، به زندان قرچک از خانه سینما سوال شده است: «چرا اقدامات صورت گرفته منجر به آزادی او و دیگر دربندان اهالی فرهنگ و هنر نشده است؟»

امضاکنندگان این نامه آزادی بیان و حق اعتراض را از حقوق اولیه تمام افراد جامعه دانسته و نوشته‌اند: «هنرمند صدای رسای مردم و دلسوز جامعه است و نباید به‌خاطر انجام رسالت اجتماعی‌اش در زندان باشد».

امیر اثباتی، تورج اصلانی، مجید برزگر، لیلی رشیدی، محسن شاه‌ابراهیمی، هایده صفی‌یاری، کیوان علی‌محمدی، بهمن کیارستمی و علی مصفا از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

همزمان با اعتراضات سراسری در ایران که از ۲۶ شهریورماه در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، گروهی از هنرمندان و چهره‌های مشهور سینمایی و تلویزیونی با از سر برداشتن حجاب اجباری از معترضان حمایت کرده‌اند.

در همین حال، بسیاری از اعضای جامعه سینمایی و هنری به‌دلیل حمایت از معترضان توسط نهادهای امنیتی احضار و بازجویی شده‌اند.

خانه سینمای ایران روز ۳۰ آبان در بیانیه‌ای تهدید کرد که اگر سینماگران بازداشتی آزاد نشوند، از اعضای خود می‌خواهد تا دست به اعتصاب بزنند. این نهاد صنفی گفته بود که تلاش‌هایش برای آزادی سینماگران نه تنها نتیجه نداده بلکه به احضارها و بازداشت‌های جدید هم منجر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *