دومین اعدام مرتبط با اعتراضات؛ مجید رضا رهنورد در ملاعام به دار آویخته شد

By | ۱۴۰۱-۰۹-۲۱

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، بامداد دوشنبه ۲۱ آذر از اعدام مجید رضا رهنورد، یکی از معترضینی که به قتل دو بسیجی در مشهد متهم شده بود، خبر داد.

این خبرگزاری نوشت که مجید رضا رهنورد در مشهد و در ملاعام به دار آویخته شد، اقدامی که تنها به فاصله ۲۳ روز از لحظه بازداشت او رخ داد.

بر اساس کیفرخواست در دادگاه، مجیدرضا رهنورد به محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد و قتل دانیال رضازاده و حسین زینال‌زاده، دو بسیجی، و مجروح کردن ۴ نفر دیگر متهم شده بود.

این در حالی است که فعالان حقوق بشر روند دادرسی او را ناعادلانه خوانده و از جمله خبرگزاری هرانا گزارش داده بود که او امکان بهره بردن از وکیل تعیینی یا انتخابی نداشته و در دادگاه نیز فرصت دفاع از خودش را پیدا نکرده بود.

این دومین مورد اجرای حکم اعدام در رابطه با اعتراضات کنونی در ایران است. محسن شکاری اولین قربانی این اعدام‌ها بود که به خاطر بستن خیابان و زخمی کردن یکی از نیروهای بسیجی به «محاربه» متهم شده بود. اعدام او واکنش‌های گسترده‌ای را نیز در جهان به همراه داشت.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی اتهام مجیدرضا رهنورد را «حمله با سلاح سرد» در خیابان حرعاملی مشهد به نیروهای بسیج، از جمله «حسین زینال‌زاده و دانیال رضازاده» دو عضو کشته شده بسیج در جریان اعتراضات اخیر، عنوان کرد.

مجید رضا رهنورد روز ۲۸ آبان ماه، دو روز بعد از کشته شدن این دو عضو بسیج، بازداشت شد و پنج روز بعد از آن نیز دادستان مشهد از صدور کیفرخواست علیه او خبر داد و اعلام کرد که وی به «محاربه» متهم شده است.

پرونده آقای رهنورد بلافاصله به دادگاه انقلاب مشهد ارسال شد و تنها ۵ روز پس از صدور کیفرخواست، این معترض روز ۸ آذر در دادگاه انقلاب مشهد بدون دسترسی به وکیل انتخابی محاکمه و به اعدام محکوم شد.

غلامعلی صادقی، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، پس از اعدام مجیدرضا رهنورد در مشهد گفت، از «همه عوامل انتظامی و امنیتی که در کوتاه‌ترین زمان ممکن» در این مورد اقدام کردند و همچنین مسئولان قضایی «تقدیر و تشکر» می‌کند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی افزود که اعدام مجیدرضا رهنورد «در جهت برقراری نظم و امنیت و برخورد با اغتشاشگران و قانون شکنان» انجام شده است.

این در حالی است که فعالان حقوق بشر روند دادرسی او را ناعادلانه خوانده و از جمله خبرگزاری هرانا گزارش داده بود که او امکان بهره بردن از وکیل تعیینی یا انتخابی نداشته و در دادگاه نیز فرصت دفاع از خودش را پیدا نکرده بود.

این دومین مورد اجرای حکم اعدام در رابطه با اعتراضات کنونی در ایران است. محسن شکاری اولین قربانی این اعدام‌ها بود که به خاطر بستن خیابان و زخمی کردن یکی از نیروهای بسیجی به «محاربه» متهم شده بود. اعدام او واکنش‌های گسترده‌ای را نیز در جهان به همراه داشت و در ایران نیز با اعتراضات مردمی مواجه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *