گسترش تظاهرات پنج‌شنبه به چندین شهر؛ اختلال در اینترنت سراسری ایران

By | ۱۴۰۱-۰۳-۰۶

با گسترش اعتراضات به سوءمدیریت‌های منجر به حادثه مرگبار ساختمان متروپل آبادان به شهرهای مختلف ایران طی عصر و شامگاه پنج‌شنبه،کاربران در ایران روز جمعه نیز خبر دادند که اینترنت مودم‌های خانگی در بسیاری از شهرها از جمله تهران و اهواز قطع شده است.

در همین روز، «نت‌بلاکس»، وب‌سایتی که قطعی و اختلال در اینترنت جهانی را رصد می‌کند، تأیید کرد که «داده‌های شبکه نشان‌دهنده اختلال در اتصال اینترنت در سراسر ایران با تأثیر زیاد بر خدمات خط ثابت است.»

هزاران معترض در شهرهای مختلف ایران عصر و شامگاه پنج‌شنبه پنجم خرداد علیه سوءمدیریت در استان خوزستان و اعلام همبستگی با مردم آبادان در حادثه فرو ریختن برج متروپل این شهر دست به تظاهرات زدند.

تجمعات اعتراضی مردم طی شامگاه پنج‌شنبه از شهرهای آبادان، خرمشهر، بندرعباس، بهبهان و شاهین‌شهر اصفهان گزارش شده است.

معترضان در راهپیمایی خرمشهر که حضور زنان در آن پررنگ بود شعار ‌دادند: «می‌کشم، می‌کشم/ آن‌که برادرم کشت»، «خوزستانی می‌میرد/ذلت نمی‌پذیرد»، «ننگ ما ننگ ما/ صداوسیمای ما»، «شهر ما خرابه/ مسئول همیشه خوابه» و «باقی جنایت می‌کنه/مسئول حمایت می‌کنه».

از دیگر شعارها می‌توان به « رضاشاه/ روحت شاد» و «سوریه را رها کن/فکری به حال ما کن» اشاره کرد.

در این راهپیمایی همچنین شعار «فرمانده، فرمانده/شهر زیر آوار مانده» سر داده شد. اشاره آن‌ها به مراسم‌های حکومتی بویژه در روز پنجشنبه با عنوان «سلام فرمانده» است که نهادهای دولتی برای ابراز بیعت با آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هزاران دانش‌آموز را با اتوبوس به ورزشگاه‌ها بردند.

«رئیسی، استعفا» نیز از دیگر شعارهای مردم خرمشهر بود.

شهر آبادان که در سه روز گذشته درگیر حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل و آواربرداری بوده است، نیز پنجشنبه شب شاهد تجمع معترضان در واکنش به مدیریت ضعیف در رسیدگی به این حادثه بود.

معترضان در این شهر شعار می‌دادند که «آبادان خونریزیه/ تهران عروسیه». ظاهرا اشاره آن‌ها به برگزاری مراسم حکومتی «سلام فرمانده» در ورزشگاه آزادی بود. از دیگر شعارهای تظاهرات آبادان این بود: «خامنه‌ای قاتله/ ولایتش باطله» و «خامنه‌ای حیا کن/ مملکتو رها کن»، «کشته‌های متروپل/تماشاچی نمی‌خواد»، و «بسیجی، برو گمشو».

ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از این رخداد منتشر شده است، نشان می‌دهد معترضان مقابل ساختمان شهرداری آبادان تجمع کرده‌‌اند و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سرمی‌دهند.

سعید حافظی، روزنامه‌نگار آبادانی که تحولات این شهر را دنبال می‌کند، در توئیتی درباره وضعیت پنجشنبه شب این شهر نوشته که «به گفته شاهدان عینی، دقایقی قبل پلیس با شلیک هوایی سعی در متفرق کردن مردم معترض آبادان داشت».

او افزوده که «اینترنت همراه کاملا قطع شده و اینترنت خانگی ضعیف است».

شامگاه پنج‌شنبه همچنین ویدیوها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد آجیل‌سرای خانواده عبدالباقی، مالک ساختمان متروپل در آتش سوخته است. اما مشخص نیست عوامل این آتش‌سوزی چه کسانی بوده‌اند.

گزارش‌های دیگر حاکی است که شهرهای بندرعباس، بهبهان و شاهین‌شهر نیز شاهد اعتراضات و ابراز همبستگی با مردم آبادان بوده است. معترضان در شاهین شهر شعار داده‌اند: «عزا عزاست امروز،‌ روز عزاست امروز،‌ آبادان بی‌صاحب، صاحب عزاست امروز».

به‌دنبال فرو ریختن ساختمان متروپل در روز دوم خرداد دست‌کم ۲۴ نفر کشته شده و ده‌ها تن مصدوم شده‌اند. این نگرانی وجود دارد که افراد زیادی همچنان زیر آوار مانده باشند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در حالی که روز چهارشنبه با هیات رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار کرد، هیچ اشاره‌ای به حادثه آبادان نکرد که همین امر انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را به‌دنبال داشت.

برخی مقامات خارجی از جمله نماینده ویژه آمریکا در امور ایران این حادثه را در سه روز گذشته تسلیت گفتند.

رهبر جمهوری اسلامی روز پنجشنبه، در روز چهارم حادثه مرگبار آبادان، در پیامی به این حادثه واکنش نشان داد و خواستار «پیگرد مقصران حادثه» شد.

همزمان با گسترش اعتراضات به دنبال فروریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان، شاهزاده رضا پهلوی نیز در پیامی خواستار «افزایش همبستگی مردم ایران و پشتیبانی آنها از یکدیگر شد.»

رضا پهلوی با اشاره به دیگر حوادث دردناک در ایران، در سخنان روز پنج‌شنبه خود، با بیان اینکه «مادران داغدار آبادان همان مادران آبان هستند»، آورده است که «ما ملت ایران جز یکدیگر یاوری نداریم».

شاهزاده رضا پهلوی در این پیام، همچنین از عزم خود برای همراهی با مردم ایران خبر داده است.
رادیو فردا :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *