نظرسنجی دیگری از «مؤسسه پژوهش و پیش‌بینی تجربی»: مدافع چه هستیم؟!

By | ۱۴۰۲-۰۶-۰۳

– این مؤسسه علمی مستقر در آمریکا از همه ایرانیان بدون استثناء و صرف نظر از اینکه طرفدار کدام نظام و چه جریانی هستند، دعوت کرده در این نظرسنجی شرکت کنند تا شاید بتوانند دست‌کم برآوردی از نیروی خود داشته باشند.
– این نظرسنجی که از روز ۱۸ اوت آغاز شده، در پایان روز ۲۵ اوت بسته خواهد شد.
– «ما می‌خواهیم مردم ایران را برای بیان دیدگاه‌های خود در طیف گسترده‌ای که هستند توانمند کنیم و بتوانیم دیدگاه‌های همه را به همگان نشان دهیم. به همین دلیل مشارکت حداکثری را تشویق می‌کنیم تا بتوانیم تصویری واقعی از اوضاع امروز ایران داشته باشیم.»

«مؤسسه پژوهش و پیش‌بینی تجربی» (اِرفی) از روز ۱۸ اوت (۲۷ امرداد) نظرسنجی دیگری را در دسترس همه قرار داده است. ایرانیان از هر فکر و عقیده‌ای که هستند در داخل و خارج می‌توانند در آن شرکت کنند تا تصویری نسبی از آنچه به دست بیاورند که جامعه‌ ایران به دنبال آن است.از همین رو این مؤسسه علمی مستقر در آمریکا از همه ایرانیان بدون استثناء و صرف نظر از اینکه طرفدار کدام نظام و چه جریانی هستند، دعوت کرده در این نظرسنجی شرکت کنند تا شاید بتوانند دست‌کم برآوردی از نیروی خود داشته باشند.

«ارفی» در اینستاگرام نیز به «همه حامیان مشروعه و مشروطه» فراخوان داده و به آنها تأکید کرده: «صدای شما مهم است و ما می‌خواهیم آن را با صدای بلند و واضح بشنویم.»  پس «در نظرسنجی ما شرکت کنید تا به ما در درک بهتر دیدگاه‌های متنوعی که ملت ما را شکل می‌دهند کمک کنید. بینش شما در ساختن تصویری کامل از جامعه ما بسیار مهم است.»

تنظیم‌کنندگان این نظرسنجی همچنین با نام بردن از چندین شخصیت و چهره و افراد سیاسی و مدنی که ممکن است مخاطبان هواداران آنها باشند نوشته‌اند:

«آیا می‌خواهید «تمدن بزرگ» محمدرضا شاه پهلوی را درک کنید؟
آیا از جمهوری اسلامی حمایت می کنید؟
آیا شما از پیروان وفادار علی خامنه‌ای هستید؟
آیا از مریم رجوی حمایت می‌کنید؟
آیا شما اصلاح‌طلب یا اصولگرایید هستید؟
جانتان فدای رهبر انقلاب و خاندانش؟
آیا اولویت شما اتحاد ملی است؟
آیا براندازید؟
آیا خواستار بازگشت نظام پادشاهی مشروطه هستید؟
آیا شما ایران را دوست دارید؟…»

پس «برای آزادی و علیه تبعیض زنان ایرانزمین، برای برابری، برای خنده، برای زن زندگی آزادی در نظرسنجی ما شرکت کنید!»

این مؤسسه همچنین از نهادهای نظامی و انتظامی و پرسنل ارتش نیز خواسته تا بدون هراس از ردگیری‌های امنیتی با شرکت در این نظرسنجی از آنچه اعتقاد دارند بگویند.

«ارفی» با تأکید بر اینکه یک مؤسسه مستقل و متشکل از «اساتید دانشگاه، پژوهشگران اقتصادی و کارشناسان اجتماعی مستقل» است و به هیچ نهاد دولتی یا غیردولتی وابسته نیست می‌گوید که شرکت‌کنندگان در نهایت با اعلام «بینش» خود در این نظرسنجی، «وفاداری خود را به مشروعه یا مشروطه» ثابت می‌کنند.

این مؤسسه پژوهشی همچنین با تأکید بر اینکه «بینش شما در ساختن تصویری کامل از جامعه ما بسیار مهم است» به مخاطبان توصیه می‌کند: «بیایید دور هم جمع شویم و مطمئن شویم که هر دیدگاهی [در این نظرسنجی] نشان داده شده است. به گفتگو بپیوندید و بخشی از تغییر باشید!»

نظرسنجی جدید شامل ۲۱ پرسش است و حداکثر ۵ دقیقه از وقت شرکت‌کنندگان را برای پاسخ دادن می‌گیرد. نوشتن هیچگونه اطلاعات شخصی لازم نیست و نظرسنجی کاملا ناشناس صورت می‌گیرد و اطلاعات آن قابل ردیابی نیست. چهار پرسش رایج در همه نظرسنجی‌ها شامل جنسیت و سن و میزان تحصیلات و محل کلی سکونت (داخل/ خارج یا شهری/ روستایی) جهت  ارزیابی‌های کلی همواره مطرح می‌شود.

پرسش‌های این نظرسنجی در ارتباط با مقبولیت جمهوری اسلامی و اصلاح آن، شکل حکومت آینده، تمایلات سیاسی، فعالان سیاسی و مدنی، اولویت‌های شرکت‌کنندگان، گروه‌های مخالف رژیم، رسانه‌های همگانی و پشتیبانی از اعتراضات و انگیزه برای شرکت در آن و… تنظیم شده است.

در اطلاعیه مطبوعاتی که «مؤسسه پژوهش و پیش‌بینی تجربی» منتشر کرده است از قول دکتر تقی آل رضا مدیر این مؤسسه آمده است: «این نظرسنجی پیشگامانه بینش بی‌سابقه‌ای را در مورد افکار عمومی در سراسر مناطق ایران ارائه می‌کند. با درگیر کردن مستقیم مردم از همه اقشار، ما یک فشارسنج واقعی از نگرش‌های سیاسی و اجتماعی به دست خواهیم آورد که چه بسا پیشتر وجود نداشته است.»

دکتر هوشنگ لاهوتی دانشمند ارشد «ارفی» نیز توضیح می‌دهد: «درک مردم ایران بسیار مهم اما پیچیده است. نظرسنجی ما با هدف پر کردن شکاف‌های کلیدی دانش و روشن کردن تنوع دیدگاه‌ها است. این تحقیق یک معیار اساسی برای ردیابی چگونگی تحول احساسات ایرانیان در مورد موضوعات کلیدی در طول زمان ایجاد می‌کند.»

در این اطلاعیه بار دیگر از شهروندان خواسته شده تا برای اینکه صدای خود را به گوش دیگران برسانند، در این نظرسنجی شرکت کنند. دکتر آل رضا تأکید می‌کند: «ما می‌خواهیم مردم ایران را برای بیان دیدگاه‌های خود در طیف گسترده‌ای که هستند توانمند کنیم و بتوانیم دیدگاه‌های همه را به همگان نشان دهیم. به همین دلیل مشارکت حداکثری را تشویق می‌کنیم تا بتوانیم تصویری واقعی از اوضاع امروز ایران داشته باشیم.»

«ارفی» در همین اطلاعیه اعلام کرده است که «نتایج نظرسنجی سراسری پس از جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها به صورت عمومی منتشر خواهد شد. ما امیدواریم که یافته‌ها به اطلاع‌رسانی جهت گفتمان عمومی و تصمیمات سیاسی برای خدمت بهتر به مردم ایران کمک کند.»

برای شرکت در نظرسنجی «مؤسسه پژوهش و پیش‌بینی تجربی» لطفا به این لینک مراجعه کنید. این نظرسنجی در پایان روز ۲۵ اوت ۲۰۲۳ بسته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *